امروز: یکشنبه، 29 مهر 1397
مرجع آموزش تخصصی طب سنتی و طب اسلامی

12/1 1396
طبق حدیث شریفی که در کتاب کافی از امام کاظم علیه السلام آمده این مشکل مطرح شده و امام علیه السلام جواب این مشکل را بیان نموده اند.

عده من أصـحابِنا عن سـهل بْن زَیاٍد عن بَکِر بِن صالِح عن سـَلیَمان بِن جعَفر الَجعَفِری قَال سِمعت أبَـا الَحَسن  موسـی علیه السلام یُقول: دواُء الضْرسَ تْأُخـذ  حنْظَلـًۀ فتُقشُرَهـا ثُم تسـَتخِرج  دهَنَهـا فـِإن کان الضْرس مْأکولًا منْحِفرًا تُقِّطُر فِیِه قَطَرات و تجَعـل منُه فِی قُطَنـٍۀ شـیْئًا و تجَعل فِی جوف الضْرس و یَناُم صاحبُه مسـَتلِقیًا یْأخـذُه ثَلاَث لَیال فِإن کان الضْرس لَا أکل فِیِه و کاَن تریحًا قِطْر فِی الُأُذن الَّتِی تلِی ذلِک الضْرس لَیالِی کل لَیْلٍۀ قطَرَتیْن  أو ثَلاث قَطَرات یبَرُأ بِإْذن اللَّه [الاصول من الکافی، شیخ کلینی، ج۸، ص۱۹۴]

امام کاظم علیه السلام فرمودند: دوای دندان درد این است که یک هندوانه ابوجهل (تازه) بگیر و پوستش را بکن و روغنش را خارج کن. پس اگر دندان خورده باشد و سوراخ داشته باشد در آن چند قطره (حد اقل سه قطره) بچکان و مقداری پنبه (یا پارچه کتان) را درون روغن بگذار و داخل سوراخ دندان قرار بده و کسی که این گونه است باید به پشت بخوابد. تا سه شب این کار را انجام دهد.
واگر دندان خوردگی نداشته باشد و ورم (و مانند آن. که امروزه به عصب کشی معروف است) داشته باشد در گوشی که به طرف آن دندان است دو یا سه قطره روغن تا چند شب (سه تا پنج شب) بچکان که به اذن خداوند خوب می شود.


هندوانه ی ابوجهل

هندوانه ابوجهل میوه‌ای تلخ‌مزه است که در فارسی با نام‌های خربزه روباه، کدوی تلخ و سیب تلخ و در عربی با نام‌های حنظل، مراره الصحاری و علقم و در فرهنگ اچمی‌زبان‌های جنوب ایران به نام خزَرَ (تلفظ: Khazara) نام برده شده‌است.
هندوانه ابوجهل از راسته کدوئی‌ها (Cucurbitales) از تیره کدو (Cucurbitaceae)، از سرده سیترولوس (Citrullus) بوده و نام علمی آن Citrullus colocynthis است. مصرف آن باعث کولیت شدید شده و به علت مواد سمی خطرناک است.
نام نوعی گیاه بالارونده بومی حوضه مدیترانه به ویژه ازمیر ترکیه، نوبه آفریقا و تریسته ایتالیا است. این گیاه از خانوادهٔ هندوانه است اما با هندوانه معمولی تفاوت‌هایی دارد شامل اندازهٔ کوچک‌تر، جسم سفت‌تر و مزهٔ تلخ.

ترکیبات شیمیایی
در گیاه وجود یک ماده تلخ به نام کولوسنتین و کولوسنتتین گزارش شده است.

خواص دارویی
گمان می‌رود عصاره کوکوربیتاسین آن خواص درمانی داشته باشد.
ضد بیماری بلغم، مسهل بسیار قوی، درمان کننده کبد، آنتی بیوتیک قوی، ضد نقرس، درمان کننده صدای گوش، ضد سردرد و درد شقیقه، درمان کننده سیاتیک
درمان بیماری صرع، بیماری قند، خارش پوست، درمان کننده سفید شدن مو
جلوگیری از سکته مغزی. قاعده آور، ضد کرم معده و کرم کدو، پادزهر سم عقرب و مار است.
خانمهای باردار استفاده نکنند.

در گذشته زنان باردار از هندوانه ابوجهل برای سقط جنین استفاده می‌کردند. هنوز هم برخی زنان عرب از این روش استفاده می‌کنند که تاکنون موجب مرگ نیز شده است.
اگر باکتری های دندان کشته شود دندان مانند دیگر استخوان ها خود را ترمیم می کند . اگر شما می بینید که دندانتان ترمیم نمی شود علت این است که دندان شما باکتری دارد ، این باکتری  ها همواره دندان های شما را می خورد و در روایتی آمده است که : غذای این باکتری ها استخوان است. میکروب دندان با آنتی باکتریال های معمولی کشته نمیشود بلکه با روغن هندوانه ی ابوجهل ازبین میرود .

روش پر کردن دندان با روغن حنظل


با سنجاق تمیز سیاهی هارو آهسته بتراشید و دو سه قطره روغن حنظل درون سوراخ چکانده سپس یک نخ کتان آغشته به روغن حنظل کنید و در سوراخ دندان بگذارید. این روش را تا چهار روز ادامه دهید ، انشاء الله دندان پر می شود .

حنظل جایگزین عصب کشی دندان

اگر ریشه دندان و عصب دندان مشکل داشته باشد و نیاز به تنظیم عصب دارد یا اینکه باید عصب کُشی بشود دو قطره روغن حنظل در گوش طرف دندانِ مشکل دار بریزید.

بخلاف کاری که دندان پزشک ها انجام می‌دهند و عصب را می‌کشند.این کار عصب را از بین نمی‌برد بلکه درد دندان را از بین می‌برد.  این کار دندان پزشک ها که عصب دندان را می کشند موجب از دست رفتن استحکام دندان در دراز مدت خواهد شد.


روش تهیه روغن حنظل

روش اول : پوست هندوانه ابوجهل را گرفته و آن را خرد کنید و مختصر روغنی ( کنجد یا روغن زیتون ) به آن اضافه کنید،و آن را در معرض آفتاب قرار داده،بعد از دو روز تبدیل به آب می شود،سپس آن را با یک پارچه صاف کرده وآن را روی آتش قرار دهید تا آبش بخار شود و روغن آن باقی بماند.

روش دوم : هندوانه ابو جهل تازه را از بالا سوراخ کنید کمی از محتویات آن را بردارید بعد داخلش روغن زیتون یا کنجد بریزید بعد بگذارید داخل فر ( یا آفتاب ) تا چند ساعت با حرارت بسیار ملایم بپزد بعد از این که سرد شد از روغن استفاده کنید.

تسکین درد دندان با طب اسلامی

برای تسکین درد دندان روغن حنظل (هندوانه ابوجهل ) را در گوش سمتی که دندان درد میکند بچکانید

پیشگیری از دندان درد

بهترین روش در اسلام جلوگیری از خراب شدن دندان است که به تاکید روایات فراوان مسواک زدن یکی از امور پیشگیرانه جدی  است تا جایی که روزانه به هفت بار یا بیشتر هم توصیه به مسواک زدن شده است و خود نگارنده افرادی را سراغ دارم که کله های سیاهی روی دندانشان ایجاد شد و با مسواک زدن مرتب رفع شد. موردی که در طب امروزی درمانی جز تراشیدن دندان واصطلاحا ترمیم ندارد.

اهمیت مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان در کلام معصومین


حضرت محمد صل الله علیه و آل و سلم می‌فرماید: "دندان ها که صاف و زیبا هستند، در اثر جویدن غذا، آلوده می شوند و کم کم بوی دهان تغییر می یابد و ایجاد فساد در قوای دماغیه می نماید. وقتی که انسان مسواک نماید، فساد از بین می رود و دندان دوباره تمیز و پاکیزه می گردد." 

   خواص شگفت انگیز نوره یا واجبی در روایات شیعه و طب سنتی / شیمی درمانی طبیعی

 

   خواص شگفت انگیز عنبر نسارا در درمان انواع عفونت

 

   خواص شگفت انگیز نارنج و بهارنارنج در طب سنتی و طب اسلامی

 

   خواص شگفت انگیز میوه آلو «اجاص» از منظر روایات و طب سنتی

 

   خواص شگفت انگیز میوه انار از منظر روایات و طب سنتی

 

   مزاج شناسی / شناخت انواع مزاج

 

   پیشگیری و درمان سرطان با طب سنتی / آیت الله دکتر سید حسن ضیایی

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود