امروز: یکشنبه، 29 مهر 1397
مرجع آموزش تخصصی طب سنتی و طب اسلامی

12/7 1396
لوزه‌ها مانند سایر اندام‌های دستگاه لنفاوی به عنوان بخشی از دستگاه ایمنی عمل می‌کنند و به مقابله با  عفونت‌ها کمک می‌کنند. به خصوص تصور می‌شود که لوزه‌ها در مقابله با عفونت‌های حلقی و بخش فوقانی دستگاه تنفسی اهمیت داشته باشند.

لوزه‌ها نزدیک به سن بلوغ به بزرگترین اندازه‌‌شان می‌رسند و بعد به تدریج تحلیل می‌روند. اما لوزه‌ها در کودکان، بزرگ ترین اندازه را نسبت به قطر گلو دارند.

لوزه‌ها ممکن است بزرگ و ملتهب شوند و ممکن است لازم باشد آنها را با جراحی خارج کرد.

برداشتن لوزه‌ها در مواردی انجام می‌شود که باعث انسداد راه هوایی شده باشند یا با بلع غذا تداخل کرده باشند.

در سنین بالاتر، بزرگی یک طرفه لوزه ممکن است بیانگر عفونت ویروسی لوزه و تومورهایی مانند لنفوم باشد.

به نظر می رسد هنگامی که لوزه‌ها را برمی‌دارند، در مجموع هیچ اثر بدی روی دستگاه ایمنی و سلامتی افراد ایجاد نمی‌شود.


لوزه ها و بوی بد دهان

بوی دهان بر اثر فعالیت باکتری های بی‌هوازی که ترکیبات گوگرد‌دار تولید می‌کنند، ایجاد می‌گردد. این باکتری‌ها بیشتر بر روی زبان و حلق زندگی می ‌کنند و کارشان کمک به هضم ترکیبات پروتئینی موجود در دهان است. لوزه ها یکی از مناطقی هستند که به دلیل حفرات سطحی، پناهگاه مناسبی برای این باکتری ها محسوب می شوند.

لوزه ها دارای چین خوردگی ها و حفراتی به نام کریپت (crypt) هستند که امکان تجمع ذرات غذایی در آنها وجود دارد. باکتری های دهان با تجمع بر روی این ذرات رشد می کنند و باعث بدبو شدن آنها می‌گردند. متعاقب تجمع باکتری ها، سلول های دفاعی بدن نیز به آنجا کشانده می شوند.

به علاوه، سلول های مرده مخاط دهان نیز به این تجمع اضافه می شوند که در نهایت اجسام سفید یا زرد رنگی ایجاد می گردد که به دلیل وجود باکتری ها، بسیار بد بو هستند. این اجسام را اصطلاحا سنگ لوزه می نامند.


کریپت های لوزه

کریپت های لوزه به دلیل اینکه قابل تمیز کردن نیستند، دائما مملو از باکتری های مختلف بوده و ترکیبات حاصل از فعالیت آنها باعث بدبویی هوای تنفسی فرد می شوند. مهم ترین ترکیبات بد بو، ترکیبات فرار گوگرددار هستند.

علاج این مشکل در موارد معمولی این است که پس از صرف غذا با آب غرغره کنید. البته استفاده از دهانشویه هایی که تاثیرات منفی بر دندان ها و لثه نداشته باشند، به کاهش تعداد باکتری ها و در نتیجه بوی دهان کمک می کند. دهانشویه را با تجویز پزشک مصرف کنید.

در بیشتر افراد کریپت های لوزه کوچک بوده و باکتری ها مشکلات زیادی ایجاد نمی کنند، اما در بعضی دیگر، تجمع باکتری ها باعث التهاب و متسع شدن کریپت ها می گردد. بزرگ تر شدن کریپت ها با فراهم کردن سطوح بزرگتر، باعث افزایش بوی دهان می گردد.

درمان این موارد عبارت است از حذف کریپت ها با تاباندن اشعه لیزر و یا برداشتن کل لوزه به روش جراحی است.

اخیرا استفاده از لیزر درمانی برای سوزاندن کریپت ها و درمان بوی دهان مورد تحقیق قرار گرفته است.

نظر ما این است که چون بوی دهان به دلیل باکتری های پراکنده در دهان ایجاد می شود، ممکن است با سوزاندن و حذف محل تجمع باکتری ها، بوی دهان را کاهش داد، اما به کلی نمی توان آن را حذف کرد. حتی با برداشتن کامل لوزه ها نمی توان به برطرف شدن بوی دهان امیدی داشت.

تنها کمتر از 5 درصد از موارد بوی دهان به دلیل مشکلات لوزه ها است. بنابر این درخواست لیزر درمانی لوزه ها برای بسیاری از موارد بوی دهان غیر علمی و غیر لازم است.

بیشتر موارد بوی دهان را می توان با دستورات ساده بهداشتی و در موارد شدید، با تجویز دهانشویه های مخصوص درمان کرد.

سنگ لوزه

سنگ لوزه (Tonsillolith یا tonsil stones یا tonsillar calculi) توده‌ای از کلسیفیکاسیون (مواد کلسیومی) است که در شکاف لوزه‌ها تشکیل می‌شوند و یکی از دلایل بوی بد دهان به شمار می‌آیند.
با وجود اینکه به صورت معمول در لوزه‌های کامی بیماران تشکیل می‌شوند، اما امکان تشکیل آنها در حفره زبانی (لوزه زبانی) نیز هست و به صورت عمده از کلسیم تشکیل می‌شوند اما می‌توانند شامل مواد معدنی دیگر مانند فسفر، آمونیاک و منیزیم و کربنات هم باشند.
افراد در بعضی موارد آنها را به صورت جسم خارجی در حلق خود احساس می‌کنند. خارج کردن آنها ممکن است سخت باشد اما در اکثر موارد تهدیدی به حساب نمی‌آیند. وزن ثبت شده سنگ‌های لوزه بین ۰٫۳ تا ۴۲ گرم است.

علل ایجاد سنگ لوزه

لوزه‌ها مملو از برآمدگی‌ها و شکاف‌هایی است که باکتری‌ها و مواد دیگری مانند مخاط و سلول‌های مرده در آنجا گیر می‌افتد. این ذرات گیر افتاده به تدریج بیشتر می‌شود و در اثر تغلیظ آنها توده سفید رنگی در پاکت‌ها شکل می‌گیرد. اگر توده حاصل از ذرات انباشته شده سخت یا کلسیفیه شود، سنگ لوزه ایجاد می‌شود. سنگ لوزه عموماً در افرادی ایجاد می‌شود که دچار التهاب مزمن لوزه هستند یا بارها با مشکل سنگ لوزه مواجه شده‌اند. بسیاری از افراد سنگ لوزه‌های کوچکی دارند، اما به ندرت پیش می‌آید که سنگ لوزه بزرگ و سفتی در لوزه‌ها مشاهده شود.

علایم سنگ لوزه

بسیاری از سنگ لوزه‌های کوچک علائم قابل توجهی را ایجاد نمی‌کند. حتی وقتی سنگ لوزه بزرگ می‌شود، ممکن است باز هم فقط در تصاویر رادیولوژی یا سی تی اسکن دیده شود. بااین حال بعضی سنگ لوزه‌های بزرگتر علائم متعددی را ایجاد می‌کند که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

دهان بدبو
یکی از علائم اصلی سنگ لوزه بدبو بودن دهان یا هالیتوز در اثر عفونت گلو است. در مطالعه‌ای که بر روی بیماران مبتلا به سنگ لوزه مزمن انجام شد، آزمایش خاصی به منظور بررسی وجود ترکیبات سولفور در نفس این بیماران طراحی شد. وجود ترکیبات بدبو در تنفس بیمار دلیل این عارضه ناخوشایند را مشخص می‌کرد. پژوهشگران دریافتند ۷۵ % از گروه آزمایش که غلظت بالایی از این ترکیبات در تنفس‌شان وجود داشت، دچار مشکل سنگ لوزه نیز بودند. برخی پژوهشگران نیز پیشنهاد دادند که در صورت بدبو بودن دهان بیمار وجود سنگ لوزه به عنوان یکی از علل این عارضه بررسی شود.

گلو درد

اگر سنگ لوزه وجود داشته باشد، تشخیص این که علت گلو درد عفونت است یا سنگ لوزه، دشوار می‌شود. صرفا وجود سنگ لوزه باعث احساس درد یا ناراحتی در ناحیه قرارگیری سنگ می‌شود.

ذرات سفید رنگ

بعضی سنگ لوزه‌ها در عقب گلو به صورت توده‌ای از مواد جامد سفیدرنگ دیده می‌شود. البته این علامت همواره وجود ندارد و سنگ لوزه غالباً در چین‌های لوزه پنهان است و فقط در روش‌های تصویربرداری غیرتهاجمی، مانند سی تی اسکن یا ام آر آی دیده می‌شود.

دشواری در بلع

بسته به محل قرارگیری سنگ لوزه و اندازه آن ممکن است بیمار غذا را به سختی ببلعد یا هنگام بلع دچار درد شود.

گوش درد

امکان ایجاد سنگ لوزه در هر نقطه‌ای از لوزه وجود دارد. چون گذرگاه‌های عصبی گوش و لوزه مشترک است، ممکن است بیمار در گوش نیز احساس درد کند حتی اگر سنگ لوزه با گوش در تماس نباشد.

ورم کردن لوزه

زمانی که ذرات انباشته شده سخت شود و تشکیل سنگ بدهد، التهاب ناشی از عفونت و خود سنگ باعث تورم و بزرگتر شدن لوزه می‌شود.


راه های جلوگیری از ایجاد سنگ لوزه عبارتند از :

- بعد از هر وعده غذایی با آب معمولی دهان را شستشو داده و با رساندن آب به حلق غرغره کنید تا لوزه ها خوب تمیز شوند.
- بلافاصله بعد از صرف غذا نخوابید. حداقل نیم ساعت بین صرف غذا و خواب فاصله باشد.
- با وسایل مختلف سنگ لوزه را دستکاری نکنید، چون باعث خراش ناحیه می گردد. جهت برطرف کردن سنگ لوزه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.
- برای کاهش بوی ناشی از سنگ لوزه، از دهانشویه های ضد میکروبی و یا دهانشویه های خنثی کننده ترکیبات گوگرددار استفاده کنید (استفاده از دهانشویه بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود)
- چنانچه بیمار بارها با سنگ لوزه مواجه شود، متخصص جراحی برداشتن سنگ لوزه را توصیه می‌کند تا پس از خارج کردن لوزه دیگر هیچ بستر مناسبی برای تشکیل سنگ باقی نماند. متخصص ضرورت و مناسب بودن عمل لوزه را بررسی می‌کند.
- ازآنجایی که سنگ لوزه پی‌آمد انباشته شدن ذرات غذا، باکتری‌ها و سلول‌های پوستی مرده است، بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید. علاوه بر مسواک زدن و نخ کشیدن، زبان را نیز تمیز کنید تا باکتری‌های روی زبان پاک شود. همچنین دهان را حداقل روزی یک بار با دهانشویه شستشو دهید.
- استعمال دخانیات باعث جمع شدن پلاک و جرم روی دندان‌ها می‌شود. جرم و پلاک در واقع همان باکتری‌های دهان هستند که از دندان به لوزه‌ها می‌روند. در چنین شرایطی احتمال ایجاد سنگ لوزه افزایش می‌یابد.
- حتماً دست‌ها را قبل از غذا خوردن کامل بشویید و بیماران مبتلا به التهاب لوزه را نبوسید، به ویژه اگر خود مستعد ابتلا به این بیماری هستید. به این ترتیب احتمال سرایت عفونت و تشکیل سنگ لوزه پس از آن به حداقل می‌رسد.

درمان سنگ لوزهپخش فیلم در سایت شما

<iframe width="580px"  height="456px" style="border:0px;overflow: hidden;" src="https://dl.tmr7.com/TMR/Ziaei/sang-lozeh.mp4?w=640&h=360"></iframe>

دانلود فایل
 

   انگل / تشخیص انگل / درمان انگل روده ای انسان با روش ساده و باورنکردنی در طب سنتی

 

   سویق / طرز تهیه انواع سویق / خواص شگفت انگیز سویق در روایات و طب سنتی

 

   خواص شگفت انگیز توت و شیره توت سفید / طب سنتی

 

   خواص شگفت انگیز نوره یا واجبی در روایات شیعه و طب سنتی / شیمی درمانی طبیعی

 

   خواص شگفت انگیز عنبر نسارا در درمان انواع عفونت

 

   خواص شگفت انگیز میوه آلو «اجاص» از منظر روایات و طب سنتی

 

   پیشگیری و درمان سرطان با طب سنتی / آیت الله دکتر سید حسن ضیایی

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود